
Question
Exercise 1. Classify Curly Company’s costs for a typical month into prevention costs, appraisal costs, internal failure costs, and external failure costs:
· Inspection at the end of the production process $14,000
· Scrap 12,600
· Design work to improve the way products are made 16,800
· Cost of customer complaints 28,000
· Employee training 8,400
· Incoming materials inspection 7,000
Suppose Curly Company could increase employee training by $10,500 per month, and thereby reduce internal failure and external failure costs by 28 percent each per month. (Appraisal costs would not be affected.) Would this be a wise thing for Curly Company to do?
Exercise 2.Vehicle Performance (VP) designs and produces vehicle parts. In 2015, actual variable manufacturing overhead is $400,000. VP’s simple costing system allocates variable manufacturing overhead to its three customers based on machine-hours and prices its contracts based on full costs. One of its customers has regularly complained of being charged noncompetitive prices, so VP’s controller realizes that it is time to examine the consumption of overhead resources more closely. He knows that there are three main departments that consume overhead resources: design, production and engineering. Interview with the department personnel and examination of time records yield the following detailed information:
Usage of Cost Drivers by Customer Contract
Department
Cost Driver
Manufacturing
Overhead in 2015
United
Motors
Holden
Motors
Leland
Auto
Design
CAD design hours
$50,550
143
259
104
Production
Engineering hours
38,365
91
78
312
Engineering
Machine hours
311,085
156
3,626
1,404
Total
$400,000
Required:
- Compute the manufacturing overhead allocated to each customer in 2015 using the simple costing system that uses machine-hours as the allocation base.
-
Compute the manufacturing overhead allocated to each customer in 2015 using department based manufacturing overhead rates.
Exercise 3.
Crystal, Inc., manufactures networking devices for personal computer systems, using just-in-time methods. After receiving an order for 450 devices, the company bought materials (for cash) costing $21,000 to fill this order. It incurred labor and overhead costs of $72,000, of which $15,000 was for wages and the rest overhead. After the production was finished, but before all goods were sold, the company needed to compute an inventory cost for financial statement purposes. The cost of finished goods inventory was $3,720.
Required:
a. Use T-accounts to show the flow of costs under a traditional costing system.
b. Prepare journal entries for these transactions using backflush costing.
c. Use T-accounts to show the flow of costs using a JIT system with backflush costing.
Exercise 4.
Dynamic sells two types of end tables – Basic and Superior.
There are two types of direct materials, oak and marble.
The following data are available for the 2016 budget:
Direct materials:
Red $14 per board foot (b.f.) (same as in 2015)
Marble $20 per square foot(s.f.) (same as in 2015)
Direct manufacturing labor $40 per hour
Product
Basic Marble Table
Superior Marble Table
Red Oak
12 board feet
12 board feet
Granite
6 square feet
8 square feet
Direct manufacturing labor
4 hours
6 hours
Direct Materials
Oak
Marble
Beginning inventory
63,000 b.f.
54,000 s.f.
Target ending inventory
72,000 b.f.
18,000 s.f.
Product
Basic Marble Table
Superior Marble Table
Expected sales in units
45,000
9,000
Selling price
$ 550
$ 735
Target ending inventory in units
9,900
450
Beginning inventory in units
900
450
Beginning inventory in dollars
$345,600
$235,800
Required:
- Prepare a revenues budget in units and dollars
-
Prepare a production budget in units
-
Prepare a direct materials usage budget in units
Exercise 5.
During July, the cutting department completed 8,000 units of a product that had a standard materials cost of 2 square feet per unit at $2.40 per square foot. The actual materials purchased consisted of 16,400 square feet at $2.20 per square foot, for a total cost of $36,080. The actual material used this period was 16,160 square feet. Compute the materials price and usage variances. Indicate whether each is favorable or unfavorable.
Direct materials – 4 pounds at $5 per pound $20
Direct labor – 3 hours at $6 per hour 18
Manufacturing overhead – 150% of direct labor 27
$65
What Students Are Saying About Us
.......... Customer ID: 12*** | Rating: ⭐⭐⭐⭐⭐"Honestly, I was afraid to send my paper to you, but you proved you are a trustworthy service. My essay was done in less than a day, and I received a brilliant piece. I didn’t even believe it was my essay at first 🙂 Great job, thank you!"
.......... Customer ID: 11***| Rating: ⭐⭐⭐⭐⭐
"This company is the best there is. They saved me so many times, I cannot even keep count. Now I recommend it to all my friends, and none of them have complained about it. The writers here are excellent."
"Order a custom Paper on Similar Assignment at essayfount.com! No Plagiarism! Enjoy 20% Discount!"

Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!